Safranlı pilav tarifi


Safranlı pilav tarifi


Bugün geçmişten günümüze gelen safranlı pilav tarifi ile sizlerin karşısındayım. Sizi bilmem ama ben sade pilavı gerçekten tatsız tuzsuz buluyorum. Bu yüzden farklı pilav tarifleri çok daha ilgimi çekiyor. Özellikle safranlı pilav en sevdiğim pilav tarifi arasında yer alıyor. Safranlı pilav nasıl yapılır? İşte sorunun cevabı.

Safranlı pilav için gereken malzemeler


*Yarım çay kaşığı safran tozu + 4 adet safran ipliği (İplik yoksa 1 çay kaşığı safran tozu kullanın.)
*8 kuru kayısı
*Çeyrek su bardağı fındık
*Çeyrek su bardağı dolmalık fıstık
*1,5 su bardağı tavuk suyu
*1 su bardağı beyaz basmati pirinci
*Yarım çay kaşığı tuz
*Yarım sarı soğan
*1 yemek kaşığı tereyağı

Safranlı pilav hazırlanışı


Pirinçleri pişirmeden önce en az 2 saat az miktar tuzlu suda bekletmeyi unutmayın.
Kayısıları küçük küp olarak kesin. Ardından soğanı ince bir şekilde kıyın. Fındıkları da iki parçaya ayırın. Bir kâseye iplik safranları koyun ve üzerine az miktarda tavuk suyu dökerek bekletin.  Pilavı pişireceğiniz tencerenin içerisine tereyağını dökerek eritin. Ardından içine soğanları ekleyin ve yaklaşık 5 dakika kavurun. Ardından fındık, kayısı ve dolmalık fıstıkları ilave ederek 2-3 dakika kavurun. Ardından pirinci tencereye dökün. Tavuk suyunun içerisine safran tozunu ekleyerek karıştırın. Safranın iplerini kâseden başka bir yere alın. Tavuk suyunu ve kâsede kalan tavuk suyunu tencereye dökün ve 1 tutam tuz ilave edin. Tencerenin içerisinde bulunan tüm malzemeleri karıştırın ve kapağını kapatın. Pilav tüm suyunu çekene kadar kendi halinde pişmesi için bırakın. Pilav suyunu çektikten sonra pilavın altını kapatın ve pilavın üzerine havlu peçete koyup ardından tencerenin kapağını kapatarak dinlenmeye bırakın. Safranlı pilavımız dinlenmesinin ardından servis edilmeye hazır. Ayırdığımız safran ipleri ile pilavı süsleyerek servis edebilirsiniz.
*Bu tarifte safranlı pilavın içerisine kayısı, fındık ve dolmalık fıstık ekledik. Dilerseniz bu malzemeler hoşunuza gitmediyse bu malzemeler olmadan da sadece bir safran pilavı yapabilirsiniz. Ancak bu 3 malzeme dışında tüm malzemeleri kullanmanız gerekiyor. Bunun dışında birçok safranlı pilav çeşidi bulunuyor. Bunlardan bazıları kabaklı safran pilavı, bezelyeli safran pilavı, deniz mahsullü safran pilavı v.b. Ama genel olarak en fazla tercih edilen sade safran pilavı tarifidir. Ben sizlere verdiğim tarifi çok daha fazla seviyorum.

Safranlı pilav tarifi

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.