Ev yapımı mayonez tarifi


Ev yapımı mayonez tarifi


Merhabalar, bildiğiniz üzere mayonez çoğu yemeğin yanında çok uyumlu olan bir sostur. Ancak annelerimiz mayoneze doğal olmadığı için ve içinde kimyasallar barındırdığı için güvenmez ve çocuklarının yemelerini istemezler. Özellikle patates ve hamburger yanında mayonez benim vazgeçilmezimdir. Bugün sizlere ve özelliklede çevresindekileri düşünenlere mutlu bir haberim var. Artık sizlerde kendi evinizde doğal mayonez yapabilirsiniz. Ev yapımı mayonez nasıl yapılır? Hadi mayonez tarifini öğrenelim.

Ev yapımı mayonez tarifi için gereken malzemeler


*2 adet yumurtanın sarısı (Yumurtanın aklarını başka bir kaba ayırın. Dilerseniz aklarını başka bir yerde kullanabilirsiniz. Mayonez tarifinde yumurta akına ihtiyacımız yok.)
*1/4 limonun suyu
*2 tutam tuz
*1 tutam karabiber
*400 ml sıvıyağ
*1 çorba kaşığı kadar hardal (Ev yapımı hardal ya da toz hardal kullanabilirsiniz.)

Ev yapımı mayonez hazırlanışı


1 kâsenin içerisine yumurta sarısını ve hardalı dökerek 1 dakika boyunca karıştırın. Ardından limon suyu tuz ve karabiberi ilave ederek 1 dakika daha karıştırın. Son olarak sıvıyağı çeyreğini kâsenin içerisine dökerek 1 dakika karıştırın ve bu işlemi 4 kez uygulayarak toplam 4 dakika boyunca sıvıyağın tamamı ile karıştırmış olucaksınız. (Burada püf nokta karıştırma süresinde yatıyor. Karıştırma süresi arttıkça mayonezin rengi açılacaktır. Çok koyu olduysa biraz daha karıştırabilirsiniz.) Mayonezin hazırlanışı işte bu kadar basit. Rengi market mayonezlerinden biraz daha koyu olucak. Hardaldan dolayı sarı bir renk elde edeceksiniz. Ama tat olarak çok daha güzel olduğundan emin olabilirsiniz. Hazırladığınız mayonezi kapalı bir kaba koyarak dolapta muhafaza edebilir ya da yaptığınız gibi servis edebilirsiniz.
*İnternette yer alan bazı tariflerde mayonez tariflerinde sirke olduğunu görebilirsiniz. Ancak ben mayonezin tadını sirke eklemeden daha çok seviyorum. Siz dilerseniz limon ile birlikte 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilavesi yapabilirsiniz.

Mayonez zararlı mı? Mayonez şişmanlatır mı?


Dışarıda yapılan mayonezler maalesef içerisinde bulunan maddeler yüzünden zararlı. Ancak evinizde yapacağınız çabuk mayonez tarifinin hiçbir zararı yoktur. Şişmanlatır mı? Sorusuna yanıt verecek olursam; tüm yiyeceklerin şişmanlatma özelliği vardır. Su bile fazla tüketimde kilo almanıza neden olur. Bu yüzden sorunun cevabı evet. Patatesin yanında yiyeceğiniz küçük bir kapta bulunan sosun size bir zararı olmayacaktır.
Mayonez dondurulur mu? Mayonez derin dondurucuda saklanır mı? Mayonez dışarıda bozulur mu? Mayonez buzlukta saklanır mı? Mayonez dolapta bozulur mu? Mayonez bozulur mu?

Mayonezi dondurmanızı tavsiye etmiyorum. Zaten niye dondurasınız ki. Bir şeyi yapıldığı gibi taze iken tüketmek varken saklama ihtiyacı niye? Diğer sorulara yanıt vermem gerekirse ben saklamanızı tercih etmem ama evet mayonez ömrü boyunca dolapta stoklanabilir. Dışarıda veya dolapta bozulmaz. Dolabınızın alt bölümünde saklamanızı öneriyorum.
Etiketler: mayonez içindekiler, mayonez malzemeleri, mayonez ev yapımı, mayonez hammaddesi, mayonez ömrü, mayonez üretimi, mayonez yumurta

Ev yapımı mayonez tarifi


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.