Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası tarifi


Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası tarifi


Denize gittiğinizde veya kurutulmuş deniz ürünlerinden yapılan eşyaları satan yerlerde eminim minareye benzeye kabuklu deniz canlısını görmüşsünüzdür. Hatta deniz ürünlerini seviyor iseniz ve denizden babam çıksa yerim diye düşünüyor iseniz eminim merak edip sizde araştırmışsınızdır. Conch salatası (kong salatası) bahamalar da çok popüler olan bir salatadır. Çünkü bölge itibari ile bahamalar da bol miktarda Conch bulunmaktadır. Conch aslında salatanın değil canlının adı. Yani salatanın kendisine ait farklı bir adı bulunmuyor. Conch canlısına ülkemizde kabuklu deniz canlısı ve minare deniz kabuğu gibi isimler veriliyor. Eminim birçok kişi evinde veya dışarıda Conch salatasını daha önce yapmamış ve yememiştim. Çünkü ülkemizde tercih edilmiyor ve hatta eminim ki bu tarifi yapan bile çıkmayacaktır. Nedeni ise bu salata canlı pişirilmeden çiğ olarak yapılıyor ve bizim kültürümüzde çiğ yemek kültürü yok. Deniz kestanesi bile çok faydalı olmasına rağmen ve yurtdışında yüksek fiyatlara satılmasına rağmen ülkemizde tercih edilmiyor. Lafı fazla uzatmadan Bahamalar ’ın meşhur Conch salatası tarifini sizler ile paylaşıyorum. Ayrıca birde aşağıya sizler için link bırakacağım. Bu sayede videoyu izleyerek bu salatanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası tarifi

Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası için gereken malzemeler
*1 adet Conch yani kabuklu deniz canlısı
*10 yemek kaşığı taze limon suyu
*5 yemek kaşığı taze portakal suyu
*1 adet küp küp doğranmış orta boy olgun domates
*1/4 su bardağı doğranmış kuru soğan
*1 adet küp küp doğranmış orta boy salatalık
*1/2 su bardağı küçük parçalar halinde doğranmış herhangi bir biber (çarliston ve paprika biberi karıştırırsanız çok daha iyi olucaktır. Çünkü bu salatanın rengarenk bir renk şöleni ortaya çıkartması gerekiyor.)
*3 adet keçi turuncu biber veya jalapeño biber
*Damak tadınıza göre tuz ve karabiber
*İsteğe bağlı zeytin yağı

Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası hazırlanışı


Bir kaba limon, su ve tuz dökün. Ardından bu kap içerisinde deniz kabuğunuzu yıkayın. Kabuğun ön tarafından bıçak ile delerek deniz canlısını kabuğun içerisinden çıkarın. İçinden çıkan canlıyı temizleyin. Tüm siyah yerlerini yüzerek temizleyin. Bu bölgelere balçık kısım denmektedir. Temizlenmesinin ardından ortaya turuncu ve beyaz bir et çıkacaktır. Bu eti küp küp küçük parçalar halinde haşlamadan doğrayın. Salata kabına tüm malzemeleri dökerek karıştırın. Conch salatamız hazır. Afiyet olsun.
Evde yapmayacak kişiler ancak merak edenler için sizlere 1 adet youtube videosu bırakıyorum. Bu videoda canlının denizden çıkarılıp salata haline getirilmesine kadar olan tüm aşamalar yer alıyor.

Conch Salatası hakkında detaylar


Taze doğranmış sebzeler ve lezzetli beyaz kabuklu et ile birlikte narenciye ve acı biber tatlarının patlaması, bu yerel lezzetin her bir kaşığını hem göz hem de damak tadına hitap ettiren şeydir. Muhtemelen bu adaların en özlü yemeği, kabuklu salata hem güvenilir bir yiyecek ve yenilebilir bir sanat eseri olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda renkli bir şekilde tasarlanmış ve hatta zaman zaman sofistike bile. Bahamian kabuklu salata tabağı, bir ziyaretçinin Bahamalı kültürüne girmesinin ya da yerel olarak eve dönüyorsanız yurtdışında uzun bir yolculuğun ardından yakıt ikmalinin mükemmel bir yoludur.
Bahamian kabuklu salatadaki en önemli içerik olan “Conch” denizin gerçek bir hazinesidir. Teknik olarak, Kraliçe Conch Brezilya'dan Atlantik Okyanusu'nun sıcak sularına ve Bermuda kadar uzak bir yerdedir. Ne yazık ki, Karayipler'deki ve Amerika'daki hızlı tükenme nedeniyle, türler yavaşça ölüyor (ve ticari olarak yok olduğu söyleniyor). Aslında, Bahamian archiapegalo büyük nüfusların hala varlığını sürdürdüğü az sayıdaki alandan birini temsil ediyor. Bir kabuklu deniz hayvanı olarak, büyük, yenilebilir deniz salyangozu hafif tatlı, istiridye benzeri bir tada sahiptir ve kalamar ile karşılaştırılabilir. Karakteristik olarak, bu okyanus yumuşakçalarından gelen et, yemek yemeden önce düzgün bir şekilde yumuşatmak için ağır bir vurma gerektirir. Limon suyunun hızlı bir şekilde sıkılması da süreci hızlandırır.
Conch Salatası – Kabuklu deniz canlısı salatası tarifi

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.