Hamsi Tava


Hamsi Tava


Kolay ve lezzetli hamsi tava tarifi ile sizlerin karşısındayım. Hamsinin farklı tarifleri olsa da içlerinde benim en sevdiğim kesinlikle hamsi tava diyebilirim. Daha önce hamsiyi buğulama dışında farklı bir tarif ile denemediyseniz kesinlikle hamsi tava tarifini denemelisiniz. Bu arada tarife geçmeden önce kesinlikle bu tarifte mısır unu kullanmalısınız. Çünkü hamsiye çıtırlığı veren mısır unudur. Hamsi tava nasıl yapılır? Hadi birlikte öğrenelim.

Hamsi tava için gerekenler (3 ile 4 kişi arası)


*1 kilo gram hamsi (Temizletirseniz işiniz çok daha kolay olucaktır.)
*1 su bardağı mısır unu
*2 adet yumurta (İsteğe bağlı olarak yumurta tercih edilmekte. Dilerseniz yumurta kullanmayabilirsiniz. Ancak yumurta ile çok daha güzel olmakta.)
*Tuz
*Sıvıyağ
*Roka
*Soğan
*Limon

Hamsi tava hazırlanışı


İlk olarak tüm hamsileri karınlarını yararak el yardımı ile güzel bir şekilde temizleyin. Yumurtayı kırarak derin bir kâseye alın. Ardından yumurtayı çatal yardımı ile çırpın. Bir tabağa mısır unu dökün ve damak tadınıza göre tuz ilave edin. (Standart 1 çay kaşığıdır.) Tuzun tamamen karışması için mısır ununu karıştırın. Temizlemiş olduğunuz hamsileri sırası ile; ilk olarak hamsileri yumurtaya daha sonra ise mısır ununa bulayın. İşlemleri hızlandırmak açısından kızartma tavanıza sıvıyağ dökün ve yağı kızgın hal halana kadar ısıtın. Ocağınızın altını en kısığa alın ve buladığınız hamsileri tava yardımı ile kızartmaya başlayın. Bir tabağa hamsilerin fazla yağını alabilmek için kuru havlu serin ardından pişen kızaran hamsileri tabağa alın.
*Hamsileri pişirirken iki yanınıda kızartmak için maşa yardımı ile çevirme işlemi yapın. Böylece balıklarımızın iki tarafıda eşit bir biçimde pişecektir.
Yağını çektirdiğimiz hamsileri servis tabağına alın. Yanına roka, soğan ve limon koyarak servis edin. Afiyet olsun.

Hamsi tavanın püf noktaları


*Hamsi tava yaparken kesinlikle beyaz un yerine mısır unu tercih etmelisiniz.
*Balıkların güzel bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca balıkları yumurta ve mısır ununa batırmadan önce sularını çektirip kuru bir hal aldırmalıyız.
*Balıkları pişirirken Ayçiçek yağı kullanmak lezzeti arttıracaktır.
*Hamsi tava tarifinde balıkların çok daha iyi kızarması için yumurta kullanmak gereklidir.
*Hamsileri kızartırken kesinlikle çok yağ kullanmamalısınız. Fazla yağ mısır ununun balıkların üzerinden ayrılmasına neden olucaktır.
 *Hamsinin yanında roka ya da salata servisi yapmanızı öneriyorum. Çünkü balık tek başına yavan gelebiliyor. Hatta balığın sonrasında tatlı servisi yapmalısınız. Özellikle tahin helvası balıktan sonra en çok tüketilen tatlıların arasında yer almakta.

Hamsi Tava


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.