Somon salatası


Somon salatası


Bildiğiniz üzere salata sağlıklı beslenen kişiler tarafından faydalı olduğu için çok fazla tüketiliyor. Haliyle salata bu kadar faydalı iken içerisine somon eklemeden olmaz. Somon bol miktarda omega içermesi ile bilinen bir balıktır. Ayrıca kılçıksız olması da tabiki bir avantaj. O halde somon salatası tarifine geçelim.

Somon salatası için gereken malzemeler


*400 gram somon balığı
*1 adet kapya biber
*2 dal maydanoz
*1 diş sarımsak
*Tuz
*Karabiber
*1 adet limon
*6 kaşık zeytinyağı
*10 adet roka
*10 dal endivyen yeşilliği

Somon salatası hazırlanışı


Somonları 1 çatal ile yenilebilecek şekilde küçük parçalara kesin. Fırın tepsisine yağlı kâğıt koyun. Üzerine somonları dökerek 1-2 tutam tuz ilave edin. 200 derece fırına atarak kızartmadan çıkarın. Sulu bir şekilde kalması güzel olucaktır.


Somonlarımız hazırlanırken bizde diğer malzemeleri halledelim. Sarımsağı rendeleyin. Kapya biberi ince şerit halinde kesin. Ardından roka ve endivyen yeşilliğini bıçak ile çok küçük bir şekilde kıyın. Ardından bir kâseye biberi, rokayı, endivyen yeşilliğini ve sarımsağı alın. Daha sonra üzerine 1 adet limonu sıkın. 2 tutam karabiber ve 1 tutam tuz ilave ederek malzemeleri karıştırın.
Servis tabağına pişirdiğiniz somonları alın. Ardından hazırladığınız salata malzemelerini somon balıklarının üzerine dökerek karıştırın. Ardından 6 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin ve üzerine 2 adet maydanoz dalını koyarak süsleyin. Buzdolabında 30 dakika civarında soğutarak servis edebilirsiniz.

Somon salatası
Resim Set Balık lokantasından alınmıştır.

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.

1 Yorum:

avatar

Somon salatasını daha önce yeme fırsatı bulamasam bile adını balık restoranında duymuştum. Çok lezzetli bir tarife benziyor. Yakın zamanda somon salatasını evde yapmayı düşünüyorum.