Karamel sos


Karamel sos


Merhabalar pekmez ile pişiriyorum takipçileri. Bugün sizlere karamel sos tarifini vereceğim. Karamel sos birçok kişinin gözünü korkutuyor. Bunun nedeni malzemeler ne kadar az olsa da şekerin yanma olasılığı çok yüksektir. Ancak size karamel sosu kıvamında yakmadan yapabilmeniz için küçük bir püf nokta vereceğim.

Karamel sos için gereken malzemeler


*5 yemek kaşığı toz şeker
*1 yemek kaşığı soğuk tereyağı
*Yarım paket krema

Karamel sos hazırlanışı


Minik bir tencereye şekerimizi dökelim. Ardından tüm şekeri tencereyi sallayarak eşit bir şekilde dağıtalım. Ardından ocağımızın altını en ısıya getirelim.
*Karamel yaparken tamamen başında olmanız gerekmekte. Şimdi geçelim püf noktamıza.
Şekerler kenardan doğru erimeye bağladığı zaman ocağın altını orta dereceye getirin. Daha sonra şekerin 3’te 2 si eridiği zaman tencereyi en kısık ateşe alın. Şekerin tamamı eridikten sonra içerisine tereyağını dökün. Ardından tereyağını tahta bir kaşık ile karıştırın.
*Yemeklerinizi yaparken kesinlikle tahta kaşık kullanın. Bunun bilimsel açıklamaları ve tahta kaşığın kullanılmasının faydaları hakkında birçok şey söylenebilir. Ancak siz şimdilik kullanmanız gerektiğini bilin yeter.
Tereyağı eridikten sonra karamel sos için son malzeme olan kremayı ekleyerek karıştıralım. Yaklaşık 5 dakika kısık ateşte karıştırın. Karamel sosu bir kâseye alabilirsiniz. Hazırladığınız karamel sosunu pastalarınızı süslerken, dondurmanın yanında ya da başka tariflerinizde kullanabilirsiniz. Ellerinize sağlık, hım çok güzel kokuyor. Afiyet olsun.

Karamel sos

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.