Hardal tarifi


Hardal tarifi


Sizi bilmem ama ben farklı sosları denemeyi her zaman sevmişimdir. Hardal sosunu daha önce denemediyseniz ilk denemenizde sosu sevmeyebilirsiniz. Ancak tuhaftır ki her yediğinizde sosa biraz daha bağlanıyorsunuz. Hardal sosunu bende ilk seferde sevememiştim. Acı, ağız büktüren bir tadı olduğunu düşünmüştüm. Ancak tat alma duyularımın gelişmesi ile birlikte hardalın çok fazla farklı aroma barındırdığını ve özellikle patates, hamburger gibi aperatif yiyeceklerin yanında çok güzel gittiğini fark ettim. Doğal beslenmeye önem veriyorsanız ve dışarıda satılan soslara güvenmiyorsanız bu hardal tarifi tam size göre. Ayrıca hardalın faydaları saymakla bitmez. Fazla tüketmediğiniz takdirde ev yapımı hardalın zararı olmadığınıda belirtmek isterim. O halde evde hardal nasıl yapılır? Öğrenelim.


Hardal için gereken malzemeler


*100 gram sarı hardal tohumu
*5 tatlı kaşığı zeytinyağı
*4 dal taze tarhun
*4 yemek kaşığı elma sirkesi (Hatta normalinde sirke yerine bira veya şarap koyuluyor. Normalinde derken ülkemizde satılanlarda alkol kullanmak yasak. Bu yüzden dışarıda satılanlarda alkol mü var diye düşünmeyin.)
*1 çay kaşığı sarımsak tozu (Dilerseniz yarım çay kaşığı sarımsak ve yarım çay kaşığı soğan tozu kullanabilirsiniz.)
*1 tutam tuz
*1 tatlı kaşığı öğütülmüş zerdeçal
*İsteğe bağlı olarak bal (Ballı hardal yapmak istiyorsanız içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave etmeniz gerekiyor.)
*Su

Ev yapımı hardal hazırlanışı


İlk olarak hardal tohumu ve tarhunu blendar yardımı ile küçük parçalara ayıralım. Toz haline geldikten sonra bir kâseye bu tozu dökelim. Daha sonra içerisine zeytinyağı, elma sirkesi, sarımsak tozu, tuz ve zerdeçal ekleyerek tüm herşeyi güzel bir şekilde ekleyelim. Daha sonra kâsenin içerisine bir miktar su ekleyerek karıştıralım. Burada hardalın kıvamını zevkinize göre ayarlamak size düşüyor. Eğer sıvı bir hardal yapmak istiyorsanız su miktarını arttırın. Su ile iyice karıştırdıktan sonra hardalı kapalı bir kaba dökerek buzdolabında 1-2 gün kadar dinlendirin. Hardal buzdolabında dinlenirken koyulaşacak ve bir miktar su çekecektir. Bu yüzden hardalı çok katı yapmamak için azda olsa su eklemenizde yarar var. 2 gün sonra hardalı tüketebilirsiniz. Hazırladığınız hardalı 3 ay içerisinde tüketebilirsiniz.

Ev yapımı ketçap tarifi
Ev yapımı mayonez tarifi
Etiketler: hardal yapımı, hardal evde nasıl yapılır, hardal hangi yemeklerde kullanılır, hardal nasıl yenir, hardal nasıl yapılır

Hardal tarifi

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.