Erikli Sorbe, Sorbet, Sorbetto


Erikli Sorbe, Sorbet, Sorbetto


Kim evinde doğal sorbe yapmak istemez ki? Bugün sizlere kolay erikli sorbe tarifi vereceğim.
Bu tarifin özellikle yaz aylarında vazgeçilmezinizin olacağından eminim. Ben tüm eriklerin hayranıyım ve beğenmediğim bir erik ile bugüne kadar karşılaşmadım. Eriklerin aromaları keskin tatlara sahiptir. Bu gurmeler için vazgeçilmez bir lezzettir. Çünkü dil üzerinde bulunan tüm hassasiyet ile tat alma imkanına erişiriz. Başlıkta niye sorbe, sorbet ve Sorbetto kelimeleri geçiyor? Aslında bu tarifin normal adı sorbettir. Ancak İtalyanlar Sorbetto olarak söylemekte ve biz ülkemizde sorbe olarak isim vermekteyiz. Ama google tarafından da doğru kabul edilen kelime aslında sorbet. Bu sebeple ben erikli sorbet demeyi uygun buluyorum. Siz erikli sorbe, sorbet veya Sorbetto kavramlarını kullanabilirsiniz. Sonuç olarak hepsi aynı yere çıkıyor.


Erikli sorbe için gereken malzemeler (4 ile 6 porsiyon)


*680 gram mor erik
*1/2 bardak (100gram) şeker veya 1/3 fincan (65gram) şeker ve 2 yemek kaşığı mısır şurubu
* 1-2 damla taze limon suyu
*2 ile 3 çay kaşığı kirsch maraschino likörü veya votka (çocuklarına yapan kişilerin kullanmasını tabi ki önermiyorum.)

Erikli sorbe tarifi


Erikleri ikiye keserek çekirdeklerini çıkartın ve küçük parçalar haline kesin. Böylece çok daha çabuk pişer. Bir tencereye ¼ fincan su koyun. Ardından içerisine erikleri ilave ederek tencerenin kapağı açık biçimde orta derece ateşte pişirin. Erikleri yumuşak hale gelene kadar ve pişene kadar karıştırın. Ardından ocağın altını kapatarak oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
Erikleri karıştırarak püre haline getirin. Yaklaşık 2 fincan (500ml) kadar erik püresi elde edeceksiniz. Bir tencereye şeker veya mısır şurubunu dökün. Ardından tencereye ½ su bardağı (125ml) erik püresi ilave ederek şekerler eriyinceye kadar karıştırın. Şeker eridikten sonra kalan erik pürelerini tencereye ilave ederek karıştırın. Tencerenin altını kapatın. Son olarak içerisine limon suyunu ve kullanmak istediğiniz alkolü ilave ederek tüm karışımlar birbirine dağılacak şekilde karıştırın. Daha sonra hazır hale gelen karışımı bir kaba koyarak buzdolabında dondurun. Donduktan sonra buzdolabından çıkararak mutfak robotu ile pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın. Daha sonra bir kaba alarak servis edebilir veya buzdolabına atabilirsiniz.
*Dondurma makinesi olan kişiler karışım hazır hale geldikten sonra dondurmadan alt kısımda 30 dakika kadar soğutsun. Ardından dondurma makinelerinin talimatlarına uyarak karışımı dondurma makinesinde sorbe haline getirsin. Daha sonra bir kaba alarak yiyebilir ve buzlukta 18 derecede muhafaza edebilirler.

Daha az şeker kullanabilir miyim?


Evet, ama dondurucu buzdolabından çıktığında sorbe çok daha sert olacak. Şekeri önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız, granita yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, sorbe karışımını sığ bir kaba dökün ve küçük kristaller oluşturmak için karışımı düzenli aralıklarla dondururken bir çatalla tırmıklayın.
Alkolü atlayabilir miyim?

Evet, ama alkol şerbeti dondurucuda daha yumuşak tutmaya yardımcı olur.
Erikli Sorbe

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.