Susamlı orkinos


Susamlı orkinos


Susamlı orkinos deniz ürünleri mezeleri seven kişiler için mükemmel bir tercihtir. Elinize orkinos, diğer adı ile ton balığı geçti ise kesinlikle bir miktarı ile susamlı ton balığı mezesini evinizde yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca orkinosa tuna balığı ismi de söylenmekte. Bu yüzden restoranlarda susamlı orkinos, susamlı tuna balığı, susamlı ton balığı şeklinde ifadeler görebilirsiniz. Yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Susamlı orkinos için gereken malzemeler


*1 yemek kaşığı susam
*6 yemek kaşığı zeytin yağı
*1 adet taze soğan (diğer adı ile yeşil soğan)
*Yarım kırmızı paprika biber
*1 dilim 200 gram orkinos balığı (ton balığı)
*1 diş sarımsak
*Tuz
*Karabiber

Susamlı orkinos hazırlanışı


Aldığınız orkinos temizlenmemiş ise işe temizleyerek başlayın. Ardından bir tavaya orkinosu alarak çok az sıvı yağ ile yaklaşık 1 yemek kaşığı yağ ile kısık ateşte pişirmeye başlayın. Bu sırada taze soğan ve yarım kırmızı paprika biberi keserek tavanın içerisine alarak orkinos ile birlikte kavurun. Orkinosun iki tarafının da piştiğine emin olduktan sonra ocağı kapatın. (Balığımızın üzerinde çizgi şeritlerin olmasını istemiyoruz. Bu yüzden balığı pişirirken döküm tava kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Tamamen görüntü açısından bir olay. Çünkü mezenin sırrını korumasını ve güzel görünmesini isteriz.)
Orkinos pişerken sosumuzu hazırlayalım. Sarımsağı ilk olarak rendeleyin. Ardından bir kâseye sarımsak, 1 yemek kaşığı susam, 6 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 tutam tuz ve 1 tutam karabiber ilave ederek karıştırın.
Pişen orkinos balığını 1 çatal ile yenebilecek şekilde parçalara bölün. Ardından tavadaki yağı almadan biber ve taze soğanı servis tabağına alın. Daha sonra kestiğimiz orkinosları da bu tabağa alalım. Son olarak balığımız pişerken hazırladığımız sosu balığın üzerine dökelim ve en az 30 dakika buzdolabında soğumaya bırakalım. Susamlı orkinos servise hazır.
Susamlı orkinos
Resim Set Balık lokantasından alınmıştır.


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.