Doğal sebzeli çeşni


Doğal sebzeli çeşni


Merhaba bugün sizlere doğal sebzeli çeşni tarifini vereceğim. Bu tarif ile sizde artık kendi evinizde sebzeli çeşni yaparak, istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Dışarıda 135 gram knorr markasının sebzeli çeşnisi 10 TL civarlarında satılmaktadır.

Sebzeli çeşni için gereken malzemeler


*2 diş sarımsak
*4 dal kereviz
*1 adet havuç
*Yarım soğan
*2 çay kaşığı kekik
*7 adet tane karabiber ya da 2 çay kaşığı karabiber
*1su bardağı kaya tuzu ya da 1su bardağı sofra tuzu
*Yarım demet maydanoz
*1 yemek kaşığı zeytin yağı

Sebzeli çeşni hazırlanışı


Sebzeli çeşni içerisinde fazla malzeme olması kesinlikle gözünüzü korkutmasın yapımı çok kolay. İlk olarak soğan, sarımsak ve havucumuzu temizleyelim. Artından yukarıda vermiş olduğum tüm malzemeleri blender içerisine atarak tamamen birbirine karışmasını ve toz haline gelmesini sağlayalım.
Fırınımızı 120 dereceye getirelim. Bu sırada fırın tepsisinin üzerine yağlı kâğıt serin. Ardından blender içerisinde bulunan sebzeli çeşniyi yağlı kâğıt üzerine dağıtarak dökün. Tüm tepsiye eşit olarak dağılsın. Daha sonra 120 derece önceden ısıtmış olduğumuz fırında sebzeli çeşnimiz kuruyana kadar pişirelim.
Sebzeli çeşnimiz piştikten sonra tekrar blendere atalım. Blenderda tekrar un kıvamına gelene kadar öğütelim. Tamamen kıvamını alan sebzeli çeşniyi baharat kabınıza alabilirsiniz. Sebzeli çeşnimiz kullanılmak için hazır. Artık evinizde içinde ne olduğu belli olmayan sebzeli çeşnileri kullanmanıza gerek yok. Bundan sonra doğal sebzeli çeşninizi kendiniz yapabilirsiniz. Afiyet olsun efendim.

Sebzeli çeşni tarifiAdmin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.