Cordon bleu


Cordon bleu


Merhabalar, bugün sizlere çoğu kişinin sevdiği ve afiyetler yemiş olduğu Cordon bleu tarifini vereceğim. Cordon bleu’nun kökeni İsviçre mutfağıdır.

Cordon bleu için gereken malzemeler


*4 adet tavuk göğüsü (Bir poşete koyarak eliniz ile veya et dövme aleti ile dövün. Ya da ilk olarak tavuk göğüslerini yanlarından keserek açtırın. Daha sonra tavuğu bir poşet ile kapatın. Daha sonra bir su şişesi yardımı ile ya da merdane yardımı ile tavuğunuzu incecik bir hale getirmek için dövün. Ne kadar ince olursa o kadar güzel olucaktır.)
* Galeta unu
*2 adet yumurta
*8 adet dana jambon
*8 adet kare kesilmiş kaşar peyniri
*Kürdan
*Sıvıyağ

Cordon bleu hazırlanışı


İlk olarak bir kâseye yumurtaları kırarak çırpalım. İnce uzun olarak dövülmüş tavuk göğüslerinin içerisine 2 adet kaşar ve 2 adet jambon koyarak rulo şeklinde saralım. Normalde 1’er tane koyulmakta. Ama ben bol malzemeli sevdiğim için 2 tane kaşar ve jambon koyuyorum. Dilerseniz siz 1 tane koyabilirsiniz. Rulo haline getirdiğimiz tavuğumuzun dağılmaması için 2-3 adet kürdanı saplayalım. Bu işlemi diğer tavuk göğüslerimize de yapalım.
Kâsede bulunan galeta ununa tavuklarımızı güzelce batırıp, tüm yerlerini galeta unu ile kaplayalım. Ardından ise çırpmış olduğumuz yumurtalara batıralım.
Bu sırada bir tavaya sıvıyağ dökerek, yağı kızdıralım. Kızan tavaya Cordon bleu’larımızı atarak kızartalım. Cordon bleu’lar turunculaşana kadar kızartın. Son olarak taktığımız kürdanları çıkararak servis tabağına alarak servis edin. Afiyet olsun.
Gordon blue

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.