Çilekli soğuk çay


Çilekli soğuk çay


Bugün sizlere özellikle soğuk çayı ve çilek severlere çilekli soğuk çay tarifini vereceğim. Artık sizde dışarıdan katkı maddesi içeren içecekleri tüketmek yerine evinizde doğal olarak hazırladığınız içeceğinizi içebilirsiniz.

Çilekli soğuk çay için gereken malzemeler


*2 su bardağı çilek
*1.5 su bardağı su
*1/3 su bardağı bal
*1 poşet çay

Çilekli soğuk çay hazırlanışı


1 poşet çayımızı çaydanlıkta demleyelim. Bu sırada küçük bir tavaya 1.5su bardağı su dökerek çileklerimizi kaynatalım. Çilekler yumuşadıktan sonra bir kabın üzerine süzgeç koyalım. Ardından süzgeçten tavamızda ki çilekleri kaba geçirelim. Kaşık yardımı ile ezerseniz çileklerin içinde kalan suda alt tarafa geçecek ve daha lezzetli olacaktır. Bir sürahiye önceden demlediğimiz çaydanlıktan 1su bardağı çay ekleyelim. Ardından tüm çilek suyumuzu sürahiye dökelim. Daha sonra son malzememiz balı da ilave ederek karıştıralım. Dilerseniz süslemek için nane ve küp küp keserek tane çilek kullanabilirsiniz. 30 dakika buzdolabında beklettikten sonra çilekli soğu çayı servis edebilirsiniz. Ellerinize sağlık, afiyet olsun.
Çilekli soğuk çay

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.