Şeftalili soğuk çay


Şeftalili soğuk çay


Malum sıcak yaz aylarına girmiş bulunuyoruz. Bu sebeple sizlere serinletici bir içecek olan şeftalili soğuk çay tarifini vereceğim. Özellikle şeftalili, soğuk çayların arasında benim en sevdiğim. Dışarıda katkı maddeleri içeren soğuk çayları almak yerine evde kendiniz doğal olarak yapabilirsiniz. O halde tarifimize geçelim.

Şeftalili soğuk çay için gereken malzemeler


*1 adet poşet çay
*3 adet şeftali
*1.5su bardağı su
*3/4 su bardağı şeker

Şeftalili soğuk çay hazırlanışı


İlk olarak 1 adet poşet çayımızı çaydanlığımızda demleyelim. Bu sırada 3 adet şeftaliyi dilimleyelim. Ardından bir tencereye 1.5 su bardağı su ekleyerek şeftalileri içerine atalım. Şeftaliler kaynayıp yumuşadığı zaman şeftali suyumuzu süzeceğiz. Bir kabın üzerine süzgeç koyun. Ardından şeftalilerin içinde olduğu tencereyi bu kaba boşaltın. Yukarıda kalan şeftali posalarının tadının suya geçmesi için kaşık yardımı ile bastırarak sularını alta geçirin. Ardından kabımızın içinde kalan şeftali suyumuza ¾ su bardağı şeker ilave ederek karıştıralım. Ardından içerisine 1 su bardağı demlediğimiz çayı ilave ederek karıştıralım. Hazır hale gelen çayımızı buzdolabında soğutalım. Bir bardağa buz, nane yaprakları ve şeftali taneleri koyarak şeftalili soğuk çayınızı servis edebilirsiniz. Ellerinize sağlık, afiyet olsun.
Şeftalili soğuk çay tarifi


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.