Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk Tarifi


Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk Tarifi


Merhabalar bugün sizlere popeyes ve kfc usulü mısır gevrekli çıtır tavuk tarifi vericem. Bu mısır gevrekli çıtır tavuk tarifi ile misafirlerinize yemek ziyafeti verebilirsiniz. Ayrıca özellikle film, dizi ya da belgesel izlerken çıtır çerez gibi yiyebileceğiniz mükemmel bir atıştırmalık.

Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk için gereken malzemeler (2-4 kişilik)


* 600 gram tavuk (ben kanat tercih ediyorum, göğüs ile de yapabilirsiniz)
*½ su bardağı un
*1 adet yumurta
*½ çay bardağı süt
* 1 paket krema (marketlerde paket olarak satılıyor)
*2 su bardağı mısır gevreği (sade olması gerekiyor, corn flakes kullanabilirsiniz)
*1 çay kaşığı tuz
*½ çay kaşığı karabiber
*½ çay kaşığı kırmızı toz biber

Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk hazırlanışı


Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk tarifinde tavuk göğüsü kullanıcak kişiler ilk olarak tavuk göğüslerini küçük parçalar halinde kessin. İlk olarak tavuklarımızın daha yumuşak olması için marine işlemi yapıcaz. Bunun için bir kaba kremanın yarısını, tuz, kırmızı toz biber ve karabiberi koyarak marine sosunu hazırlayın. Daha sonra ise içerisine tavuklarımızı atarak en az 2 saat bekletin. Marine işlemi bittikten sonra bir tabağa unumuzu dökerek tavuklarımızın hepsini sırası ile unlayalım. Yumurta, süt ve kremayı çatal yardımı ile bir süre karıştıralım ve mısır gevreklerini poşete koyup elimiz ile vurarak ufaltalım. Ufaltılan mısır gevreklerini de bir tabağa alalım. Tavuklarımızı sırası ile ilk önce krema, yumurta, süt karışımına batırın daha sonra ise üzerlerini tamamen mısır gevreği ile kaplayın.

Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk pişirme işlemi


Popeyes – kfc usulü mısır gevrekli çıtır tavuğun lezzetinin en önemli noktası fırında pişmesi ile gerçekleşiyor. Hem faydalı hem lezzetli. Kesinlikle yerken sizinde şaşıracağınıza ve bunu ben mi yaptım? Diyeceğinize eminim. Mısır Gevrekli Çıtır Tavuk pişirme işlemi için ilk olarak tavuklarımızın sığacağı bir fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Daha sonra fırınımızı 180 derecede ısıtalım. Isıtma işlemi gerçekleşirken tavuklarımızı yağlı kağıt üzerine birbirine değmeyecek şekilde dizelim. Tavukların dizme işlemi bittikten sonra önceden 180 derece olarak ısıttığımız fırına tavukları koyarak yaklaşık 25-30 dakika arasında pişirme işlemini gerçekleştirelim. Piştiğini tavuğun üzerindeki mısır gevreklerinin turunculaşmasından anlarsınız. Pişen Mısır Gevrekli Çıtır Tavuklarımızı güzel bir tabağa alarak servis edelim. Ellerinize sağlık.

Afiyet olsun.


Çıtır Tavuk Tarifi


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.