Hint usulü mürekkep balığı


Hint usulü mürekkep balığı 


Merhabalar bugün ülkemizde kalamar ile çok fazla karıştırılan bir deniz canlısı olan mürekkep balığının hint usulü tarifini sizler ile paylaşacağım. Hint usulü mürekkep balığı Türk damak tadına uyduğu için evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir tariftir.

Hint usulü mürekkep balığı için gereken malzemeler


*2 adet büyük mürekkep balığı
*1 bardak süt
*1çay kaşığı karbonat
*Tuz
*Karabiber
*Sıvıyağ
*Mısır unu
*4 diş sarımsak
*2 adet taze soğan
*1 çay kasesi domates salçası
*1 kâse yer fıstığı (kabukları alınmış)

Hint usulü mürekkep balığı hazırlanışı


İlk olarak dışarıda mürekkep balıklarını temizletmediyseniz temizleme işlemi ile başlamanız gerekiyor. Ancak çoğu kişi mürekkep balığını temizleyemez. Bu yüzden dışarıda temizletmenizi tavsiye ederim. Püf nokta mürekkep kesesini patlatmamakta. Mürekkep balığı temizleme işleminin ardından kalamar gibi beyaz eti ortaya çıkacaktır. Mürekkep balığımızı uzun olarak ortadan ikiye keselim. Daha sonra uzun şeritler halinde kesmeye devam edelim. Şerit haline getirdiğimiz mürekkep balığımızı kare kare keselim. Kalamar halkası boyutunda olması idealdir. Kestiğimiz kare parçalara şerit kesik atalım. 3-4 tane atabilirsiniz. Bu sayede yerken çok daha hoş olucaktır. Kesim işlemi bittikten sonra bir kaba 1bardak sütümüzü dökerek üzerine mürekkep balıklarımızı atıp karıştıralım. Yaklaşık 30 dakika sütün içinde kalması iyi olacaktır. Püf nokta mürekkep balıklarını yoğurur iseniz daha yumuşak olurlar. Marine işlemi tamamlandıktan sonra sütümüzü süzelim. Kabımızın içine 2 adet yumurta kıralım. Tuz, karbonat, karabiberi ilave edelim. Daha sonra kabın içinde tüm bu malzemeleri eliniz ile yoğurarak karıştırın. Bir tavaya yarısı dolacak şekilde sıvı yağ dökelim. Sıvı yağın fazla olması mürekkep balığımızın az yağ çekmesini sağlayacaktır. Yağ kızgın hale gelirken mürekkep balıklarımızı mısır ununa batırın. Daha sonra ise balıklarınızı tava ile buluşturarak kızartma işlemine geçebilirsiniz.

Ayrı bir tavaya az miktarda sıvıyağ dökün. 4 diş sarımsağı küçük küçük keserek yağın içine atın. Rendelemek yerine küçük parçalar halinde olması çok daha iyi olucaktır. Üzerine tuz ilave edin. Taze soğanları kıyarak tavamıza atalım. Ardından 1 çay kasesi salçamızı ve fıstıklarımızı ilave ederek kavuralım. Yaklaşık 5 dakika kavurmanız yeterli olucaktır. Fıstıkların rengi koyulaşmaya başladığı zaman kızartmış olduğumuz mürekkep balıklarımız ile sosumuzu birleştirerek, sos eşit bir şekilde dağılana kadar karıştıralım. Salçanın rengi tamamen mürekkep balıklarımıza geçmeli. Ardından servis tabağınıza hint usulü mürekkep balığınızı alarak servis edebilirsiniz.

Ellerinize sağlık. Afiyet olsun.


mürekkep balığı tarifi

Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.