Puttanesca Soslu Spagetti


Puttanesca Soslu Spagetti


İtalyan mutfağı denildiği zaman akıllara pizza ve makarna gelmektedir. Özellikle makarna olarak İtalyanlar spagetti tercih etmektedirler. Bugün ki tarifimde sizlere Puttanesca soslu spagetti tarifi vericem. Ben bu tarifi talihsiz serüvenler dizisinin 1.bölümünde gördüm. Tıklayarak videoya ulaşabilirsiniz. Ne olduğunu merak edip denedim ve hoşuma gitti. O yüzden sizler ilede Puttanesca soslu spagetti tarifini paylaşıyorum.

Puttanesca Soslu Spagetti Malzemeler
3 yemek kaşığı zeytin yağı
3 yemek kaşığı kapari
4 diş sarımsak
30 gram ançüez süzülmüş olarak
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
25 adet çekirdeksiz siyah zeytin
800 gram domates ezerek ya da rendeleyerek püre haline getirilmiş
400 gram küp şeklinde kesilmiş domates
1 avuç maydanoz
1 avuç fesleğen
1 çay kaşığının ucu şeker
Karabiber ve Tuz

Puttanesca Soslu Spagetti Hazırlanışı


Suyumuzu spagetti tenceresine koyup kaynatıyoruz. Spagetti suyumuz kaynadığı zaman içine 2-3 tutam tuz atıyoruz. Tuz sizin damak tadınıza bağlı olduğu için kendinize göre ayarlamalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta spagetti suyu kaynadıktan sonra tuz ilave etmelisiniz. Bunun nedeni kaynamadan attığınız zaman suyun kaynama süresi uzar. Suyumuz kaynadıktan sonra spagettilerimizi suya atıp pişirmeye bırakıyoruz.

Puttanesca Sosu Hazırlanışı


Sos tenceremizi ocağımıza koyuyoruz. İçine zeytin yağımızı döküyoruz.
Ançüez bu tarifte olmazsa olmazımız. Kesinlikle kullanmanız gerekiyor. Ançüezlerimizi küçük parçalar olarak kesicez. Daha sonra maydanoz gibi kıyarsanız daha iyi olucaktır. Daha sonra kaparilerimizi küçültüp ançüezler ile birlikte sos tenceremize atıyoruz. Siyah zeytin ve pulbiberide tenceremize ilave ediyoruz. Sosumuz biraz acılı olucak isterseniz acıyı azalmak adına malzemeleri kısabilirsiniz. Tenceremizin altını açıp içindekileri pişiricez. İçerisine çok az çay kaşığının ucu ile tuz ilave edebilirsiniz. 1-2 dakika pişirdikten sonra kısık ateşe alıyoruz. Domates püresini sos tenceremize döküyoruz. Puttanesca sosunun en önemli malzemelerinden birisi. Dilerseniz domatesin mevsimine göre koyu değil ise 1 kaşık domates salçası ilave edebilirsiniz. Domates püremizi ekledikten sonra içine şekerimizi ekliyoruz.
*Burada püf noktamız şeker. Domates biraz asitli olduğu için domates bulunan yemeklerinize domatesin asitini alması için bir miktar şeker ilavesi yapabilirsiniz.
Sıra geldi sarımsaklarımıza. Burada isteğe bağlı sarımsak sayısını düşürebilirsiniz. En az 2 adet koymanızı tavsiye ederim. Sarımsakları bıçak ile dilimleyerek sos tenceremize atıyoruz. Bunları biraz pişirdikten sonra küp küp kestiğimiz domateslerimizi, fesleğen ve maydanozumuda ekleyip kaynayana kadar pişiriyoruz. Sosumuz hazır. İsterseniz sosu spagetti dışında başka makarnalar ya da yemeklerin yanında da kullanabilirsiniz.

Puttanesca Sosu ve Spagettiyi Bir Araya getirme

Pişen makarnalarımızı süzgeç ile süzüp tekrar tenceremize döküyoruz. 2 kaşık makarna suyunu ayırırsanız sosumuzun sulanması için iyi olucaktır. Daha sonra hazırladığımız Puttanesca sosunu spagetti tenceremize döküp karıştırıyorsunuz. Makarnamız hazır. Sosun zeytinleri tencerenin altında kalmış olabilir. Makarnamızı tabağa aldıktan sonra alttaki kalan sosları kaşık ile alıp tabağa koyduğumuz makarnaya dökebilirsiniz.

Afiyet olsun.


Puttanesca Soslu Spagetti


Admin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.