Haydari Meze Tarifi


Haydari Meze Tarifi


Meze denince akla gelen sofraları zenginleştiren haydari, ekonomik malzemelerle kısa sürede kolay yapım aşaması ile bilinir. Kızarmış ekmeklerinizi tatlandıran haydarinin en güzel tarifine yazımız sayesinde ulaşabilirsiniz.

Öncelikle, her damak tadına hitap eden kolay tarif için gereken malzemeleri sıralayalım:


l 500 gram süzme yoğurt
 l 2 diş sarımsak
 l 1 tatlı kaşığı nane
 l ½ çay kaşığı tuz
 l ½ çay bardağı ceviz içi
 l 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 l 50 gram beyaz peynir


   
Haydarinin yapım aşaması için öncelikle, beyaz peyniri rendeleyin. Bir kaba 500 gram süzme yoğurt koyun ve yoğurda rendelediğiniz beyaz peyniri ilave edin. 2 diş sarımsağın kabuğunu soyun ve küçük parçalar haline getirerek üzerine biraz tuz dökün ve dövün. Dövülmüş sarımsakları karışıma ilave edin.

Bir tava alın ve içerisine zeytinyağı dökün. Tavayı kızdırdıktan sonra cevizleri yağa ekleyin ve 2 dakika soteledikten sonra içerisine naneleri atın. Nanelerin kokusunun çıkması ile tavayı ocaktan alın ve nane ceviz karışımını da yoğurt, peynir sarımsak karışımınıza ekleyin. Tüm malzemeleri çırpıcı ile birbirine karıştırın. Meze bu talimatlar eşliğinde hazır olacaktır.

Haydari Meze TarifiAdmin

Pekmez Girişim | Yemek Portalı 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.